Witojcie    na naszej stronie!


  Zespołu, który muzykę Podhala zaszczepił również w środkowej części Sudetów, a dokładnie u podnóża Gór Stołowych w Gminie Radków, gdzie zespół powstał i jest najbardziej aktywny.
Znajdziecie tu szereg informacji dotyczących naszej kapeli, poznacie jej genezę i historię, przeczytacie tu o naszych sukcesach i planach na przyszłość. W zakładce muzyka można również posłuchać wykonywanych przez nas utworów oraz zapoznać się z próbkami nagrań. Galeria to zbiór kilkudzisięciu zdjęć Harnasia oraz archiwalnych fotorgafii kapeli podwórkowej Wesoła ferajna i zespołu Kościelisko, bez którego Harnaś prawdopodobnie nigdy by nie powstał.
Serdecznie zapraszamy do częstego odwiedzania naszej strony!

 

Kapela góralska HARNAŚ

 

Powstała w 2008 roku na bazie kapeli radkowskiej „Wesoła Ferajna”. Radkowska Kapela w swym repertuarze zawsze wykorzystywała muzykę różnych kultur i różnych regionów Polski, na koniec inspirując się folklorem Podhala. Początkowo grywali w domu wyłącznie dla siebie, ale zafascynowani górami i góralszczyzną postanowili pójść dalej w tym kierunku. Już po pierwszych próbach okazało się, że pomysł okazał się bardzo trafionym zamierzeniem. W ten sposób pod w roku 2008, u podnóża Gór Stołowych z dominującym szczytem Szczelińca, utworzono kapelę pod nazwą „HARNAŚ”. Muzycy śpiewają gwarą góralską i grają na modyfikowanych na styl góralski (i przez rdzennych Górali) instrumentach smyczkowych, wiernie oddając charakter i brzmienie tradycji góralskiej. W ich repertuarze znajdują się przede wszystkim pieśni z Podhala, ale także można usłyszeć nutę sądecką i żywiecką. Członkowie kapeli to osoby, których korzenie sięgają Podhala oraz okolic. Ciągle doskonalą swój warsztat, poprzez spotkania i muzykowanie z góralską rodziną Mardułów w Poroninie, pod kierunkiem Stanisława Marduły nauczyciela Szkoły Muzycznej w Zakopanem. Nieustannie poszukują rdzennych górali w lokalnym środowisku, chcąc powiększyć skład i rozbudowywać zespół. Już od samego początku istnienia kapela jest bardzo mile postrzegana zarówno w lokalnym środowisku i w regionie. Jak na tak krótki czas swej działalności kapela może pochwalić się wieloma osiągnięciami. Zdobyła wiele zaszczytnych nagród w regionie i nie tylko, a także nagrała dwie płyty.
Wszelkich niezbędnych informacji dowiesz się na naszej stronie w poszczególnych zakładkch.

 

Podstawowy skład kapeli tworzą:

 

Stanisław Paluszek (Ratno Górne), Idzi Marduła (Wambierzyce)

Grzegorz Jarosz (Ścinawka Górna)


 



 

 

 

 

A  K  T  U  A  L  N  O  Ś  C  I


 

 

Ponowne spotkanie z etnologami w sprawie udziału kapeli w ogólnopolskim festiwalu.
Start >>

Tym razem w radkowskiej bibliotece odbyły się konsultacje w sprawie doboru repertuaru, przygotowania strojów oraz całego występu w najdrobniejszych szczegółach. Wszystko jest bardzo ważne, bo wszystko podlega ocenie. Każdy detal, począwszy od muzyki, gwary góralskiej, oryginalnych strojów czy umiejętności właściwego poruszania się po scenie oraz ogólnej prezencji. Dlatego tego typu spotkania są niezbędne i pouczające. Nad całością czuwa Pan Henryk Dumin, etnolog i pracownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie. Na czas festiwalu patronat nad kapelą objął i sprawuje Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.


POWRÓT